Tak trochu se aktuálně plácám v tom, co musím zařídit, kam musím zajít, zavolat a postupně zjišťuji, že skoro všude jsem propásla dané lhůty. Jelikož to teď vše řeším, rozhodla jsem se vše sepsat pro všechny nevěsty, které čeká změna příjmení, stejně jako tomu bylo u mě.
Upozorňuji, že jde o článek z mé vlastní zkušenosti a dle toho co jsem si všude našla, proto je možné, že se zde objeví nějaká nesrovnalost. Budu určitě ráda, když uvedete informaci na pravou míru například komentářem pod článkem. Děkuji.
Oddací list
Po obřadu je třeba odnést veškeré náležitosti od oddávajícího na matriku. Pokud Vás oddává matrika, pak vše zařídí oni. Nám náš oddávající (Apoštolská církev) posílal všechny dokumenty sám, doporučeně na naši matriku, vše je o domluvě. Příslušná matrika Vám poté vydá oddací list, který Vám poslouží jako podklad pro změnu průkazů.
Občanský průkaz
Jde o nejdůležitější doklad, který si musíte vyřídit do 15-ti pracovních dnů od obdržení oddacího listu. Pokud má manžel v občance uvedený stav, pak změna čeká i jeho.
Můj muž se rozhodl, že stav mít v průkazu uvedený chce a já si toho moc vážím.
Každopádně i Vy i manžel si u nově vznikajícího dokladu můžete zvolit, zda zde stav mít budete či nikoliv.
Občanku si můžete vyřídit kdekoliv i mimo své trvalé bydliště.
Při vyzvedávání nového občanského průkazu si starou občanku i zelený papír, který k ní máte vezměte sebou, vyměníte obojí za tu novou.
Změna trvalého bydliště
Pokud některá potřebujete, stejně jako já, rovnou změnit i trvalé bydliště, pak je vhodné udělat to vše naráz. Bydliště i příjmení. U bydliště Vám stačí zajít na úřad právě v místě trvalého bydliště (toho, kam ho chcete změnit), dostanete další papírek (žlutý) a bude Vám ustřižen další roh z občanky (tentokrát levý). Při vyřizování nového občanského průkazu musíte mít u sebe starou občanku, zelený papírek + tento žlutý.
Cestovní pas
Vyřídíte si ho jednoduše rovnou při vyřizování občanského průkazu. U přepážky pracovníkovi hned řekněte, že chcete i pas. Prvně se vyfotíte na pas a poté jde fotku použít i na občanský průkaz, naopak to ovšem není možné a musíte se tak fotit 2x.
Za vyřízení nového pasu se platí jednorázový poplatek 600Kč rovnou na pokladně.
Pas, stejně jako občanku si můžete vyřídit kdekoliv i mimo své trvalé bydliště.
Původní pas si při vyzvedávání nového vezměte s sebou, necháte jej tam a dostanete nový.
Řidičský průkaz
Až když jsem začala zjišťovat, kam mám kvůli vyřízení řidičáku jít, vygooglila jsem nemilou informaci. Do pěti dnů od sňatku je třeba nahlásit změnu údajů, můžete dostat pokutu. Tato informace mě docela vyděsila, jelikož jsem si na řešení řidičáku našla čas asi až za měsíc.
Paní u přepážky bylo moc milá (to na úřadech nevidím často). Žádnou pokutu jsem nedostala, ale taky jsem se neptala zda to je pravda…. takže jestli někdo dostane pokutu, budu rády, když mi dá vědět. Stejně tak netuším co se stane, když bez tohoto nahlášení Vás za volantem zastaví policie kvůli kontrole…?!
Poplatek za úpravu údajů v řidičském průkazu je 200 Kč a platí se rovnou na úřadě. Průkaz by měl být hotový a připraven k vyzvednutí do 20 dnů.
Fotku nepotřebujete, ani se zde nemusíte fotit, pokud máte foto v občanském průkazu, které není starší jak pět let. To se u nevěst nestane, protože občanský průkaz je první věc, kterou běží vyřešit.
Kartička pojišťovny
Dojde automaticky sama, byl to první doklad na kterém jsem viděla své nové příjmení. ♥
Živnostenský list
Opět věc, kterou dle všeho řeším pozdě. Do 15 dnů ode dne, kdy došlo ke změně je třeba nahlásit živnostenskému úřadu. Klasicky je třeba předložit příslušné dokumenty, občanku s papírkami (u mě zelený a žlutý) + oddací list. Co jsem zatím našla je poplatek za změnu příjmení a bydliště 100 Kč.
Na úřad teprve půjdu proto nedokážu říct na 100%.
Po sem jsem zatím došla osobně já, dále je spousta dalších míst, které musím obejít a zařídit. Problém je, že zde čekám na nový občanský průkaz, tudíž vše zařídím později a vše dopíšu až poté.
Co vím, že ještě musím zařídit, ale zatím netuším jak a za jaké poplatky:
Banka/y
Veškeré pojistky
Pronájem
Lékaři
Zaměstnání
Změna emailu
Jméno na zvonku 😀
Další tipy od čtenářek:
Katastr
SIPO
Operátor
Lítačky, šalinkarty, průkazky na autobus
ÚP – Úřad práce
ČSSZ – česká správa sociálního zabezpečení
Přihlášení k poplatku za odpad – pokud měníte trvalé bydliště
Přihlášení poplatku za TV a rádio – pokud měníte trvalé bydliště
Čip u psa
Pokud máte děti, pak i zde je třeba zanést změny
Veškeré informace budu doplňovat.
Doplňuji :)
3 října, 2020 @ 6:43 pm
Krásný den, právě jsem to řešila pár dní nazpět 🙂 Co se týče ŽL, není potřeba chodit na úřad, oni si změnu vytáhnou sami automaticky z centrální evidence obyvatel (tím pádem se nic neplatí, ikdyž je to všude na netu psané). Pokud ale máte smlouvu s obcí ohledně odpadů z podnikání, tak chtějí nový výpis a ten si už musíte získat na czechpointu nebo na živnostenském úřadě (20kč za stranu). Z této evidence obyvatel si změnu vytáhnou i na katastru, takže kdo je majitel, má o položku v zařizování méně. Určitě je potřeba změnu nahlásit pokud jste majitel auta, tam je poplatek 50kč 🙂 Co se týče banky a tel. operátora, tam už je potřeba nová občanka. Pokud někdo vlastní elektronický podpis (od ČP) je potřeba ho zrušit na přepážce 🙂
Majda
3 října, 2020 @ 8:33 pm
Hezky sepsáno, jen nám paní na úřadě říkala, že občanka se mění do 15 dnů od vydání oddacího listu. Někde totiž trvá, než Vám ho vydají 🙂
Katastr
4 října, 2020 @ 11:42 pm
Dobrý den, jméno na katastru se změní bez našeho přičinění pár dnu po zařízení OP. Docela jsem na to koukala, ale mám tam své nové příjmení aniž bych tam něco hlásila.
Katast je rychlý
18 října, 2020 @ 8:56 pm
Ten KN je dokonce nezávislý na žádosti o OP. Během 1.týdne po svatbě už mám změněno jméno v KN a přitom si jdu por oddací list a žádat o OP až zítra 🙂
how to see number likes on instagram
20 července, 2022 @ 1:31 pm
I’m no longer positive where you are getting your information, but great topic.
I must spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for excellent information I used to be looking for this
information for my mission.