Jak jsem se připravovala na porod

Uličky za víčky (2)

🅜🅔 🅣🅔🅗🅞🅣🅔🅝🅢🅣🅥🅘

Na úvod bych ráda řekla, že každý/á to máme jinak a já píši pouze své zkušenosti. Žádné ženské tělo není stejné a nereaguje stejně jako to moje.

🅟🅡🅘🅟🅡🅐🅥🅐 🅝🅐 🅟🅞🅡🅞🅓

Někdo by řekl, že naše maminky a babičky neměly nic z toho co tu budu psát (asi), ale jak jsem již psala, chci jít naproti všemu co můžu byť jen trošku ovlivnit. Zda to pomůže? Netuším … ale pro mou psychiku je to určitě lepší, než nedělat to nic.
Co jsem tedy dělala?

1. CVIČENÍ

Po celou dobu těhotenství jsem se snažila chodit. Protahovat se, dělat cviky kvůli kyčlím a pánvi. Hlavně jsem posilovala pánevní dno což se mi hodně vyplatilo ke konci těhu (popíšu dál).

2. DOPLŇKY STRAVY

Kyselina listová – tu beru po celou dobu těhotenství a protože je dobré ji brát až půl roku před otěhotněním, brala jsem ji ještě nějaký čas před tím. Hodně tomu pomohla korona, protože jsme měli čas s manželem na sebe. Cvičit, začít jíst zdravě, přidat vhodné doplňky na pročištění organismu apod … A ano čtete dobře, mimčo je záležitost nás obou, takže můj muž vše držel se mnou.

Probiotika – netuším kolik z vás to ví, ale během těhotenství se opravdu hodně zpomaluje proces trávení. Tělo ženy je chytré, dělá to cíleně, aby šel dostatek živin miminku ale …. problém je to, že zajít si na velkou stranu není v danou chvíli nejjednodužší a nejpřirozenější věc.
Probiotika se berou do porodu i po něm. Jedná se o prevenci, kdy díky nim jsou čisté porodní cest a mimčo si průchodem na sobě i něco uchová.

Lichořeřišnice – ženy v těhotenství často tráví záněty močového měchýře, kvasinky a různé mykózy. Z tohoto důvodu ji beru každé ráno. Ideální je ji sehnat ve zdravé výživě, ještě lepší je ji dostat/sehnat od někoho, kdo si ji dělá sám doma. V tomto případě jsem měla štěstí a dostala ji od mé maminky.

Magnesium – začala jsem na jedné tabletce denně na večer, nějak okolo 23tt, kdy jsem poprvé dostala křeče do lýtka. Postupně do 36tt jsem musela zvýšit na rady gynekologa na tři každý večer. Bylo to z důvodu tvrdnutí bříška, které bylo častější, proto jsem měla zvýšit.

Vitamíny od vianutry – komplexní doplnění vitamínů a kolagenu. Kolagen je dobrý při rostoucím bříšku.

Čaj z kopřiv – kopřiva je bohatá na hořčík. Nechtěla jsem doplňovat nějakou náhražkou v podobě léků a tak jsem hledala přírodní zdroj. Každý den jsem pila čaj ze sušené kopřivy a všechny výsledky krve byly vždy v pořádku.

Dále je hořčík v banánech a hořké čokoládě, toto mi ale zatrhla těhotenská cukrovka, takže jsem nemohla v tomto doplňování pokračovat. Píšu to sem tedy spíše jako radu pro vás.

Tyto doplňky jsem brala po celou dobu těhotenství. Magnesium jsem v 36tt vysadila jak se má, aby děloha při porodu pracovala správně bez omezení.

Po celou dobu těhotenství si mažu bříško, boky, prsa a zadek olejíčky. Asi je to spíš jen pro můj dobrý pocit, protože zadek a boky se prostě striím nevyhnul. Bříško ovšem zatím ani ranka. Více méně mám strie úplně stejně jako ženy v mé rodině, takže mazat je fajn, ale asi se tomu na 100% jen díky tomu předejít nedá. Genetice neutečem.

Zdroj: ZDE

3. PŘED PORODEM

V 36tt jsem vysadila magnesium.

Lněné semínko – respektive gel z nich. Napomáhá ke zvlhčení porodních cest a uvolnění svalstva pánevního dna.
Každý den lžíce semínek, zalijí se horkou vodou, nechají se odstát a poté se vypijí.

Datle – od zhruba dokončeného 36tt jsem začala jíst datle. Má se brát v průběhu dne 5-6 kusů. Datle jsou dost sladké, takže kdo má blbé výsledky cukrovky, měl by si to hodně dobře rozmyslet. Já ty datle v průběhu dní jedla, musíte jen ideálně najít ty co nejsou doslazované. Jsou sladké samy od sebe a nechápu proč, by tam měl být cukr navíc. A proč jíst datle? Dle průzkumů zvětšují zprůchodnění děložního hrdla, snižují poškození membrány, snižují potřebu léků, zkracují porod a zvyšuj šanci na přirozený porod. (No uvidíme :D)

Maliníkový čaj – někde udávají pít 6 někde 4 týdny před stanoveným termínem porodu. Já začala od ukončeného 36tt, dřív jsem měla strach. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva v malé pánvi, připravuje porodní cesty a vyvolává děložní kontrakce. Díky tomu se zkracuje druhá doba porodní, měl by snižovat pravděpodobnost komplikací a zmírňovat porodní bolesti.

Aniball – doporučuje se jej využívat od ukončeného 36tt. Nejde ani tak o to soutěžení na kolik cm ho dokážete nafouknout a vytlačit, jde hlavně o psychickou podporu a o to, abyste si přišly na to, jak “tlačit” ve finále. Z mé osobní zkušenosti musím říct, že mi psychicky pomohl opravdu hodně, už při prvním použití. Toto bude asi znít velmi osobně, ale žena si může zkusit vhodnou polohu, která jí vyhovuje. Využít aniball k zjištění vhodné polohy, na čtyřech, ve dřepu, na zádech apod… Tady se vám bude právě dost hodit to cvičení pánevního dna, nejen během těhotenství, ale i před. Já tak (asi) našla u svou, uvidíme jestli to u porodu bude opravdu ona.

Foto ZDROJ: ZDE

Vaginální napářka – může se využívat od 38tt. Nakoupila jsem si bylinky na přípravu na porod a také před porodem. “Bohužel” jsem ji nestihla ani 1x. No a tu před porodem jsem nechtěla, prostě jsem to tak cítila, že nechci.
Uvolňuje napětí v těle ženy a prohřívá porodní cesty. Odplavuje stresové hormony strachu z porodu a obavy z porodních bolestí a jejich zvládání.
Další výhodou je prohřívání břišní oblasti, což napomáhá lepší peristaltice střev a má za následek zlepšení problémů spojených s vylučováním stolice před porodem.

NĚCO NA ZÁVĚR:

Veškeré mnou získané informace, využití výše zmíněného a nabité vědomosti jsem filtrovala manželovi. Učila ho co si myslím, že budu chtít, proč se co během porodu děje a taky že možná budu pěkně hnusná furie. 😀
Na jednu stranu se opravdu moc těším, na stranu druhou se bojím toho neznáma.
Bude to úžasná jízda, přerod dívky v matku, přerod chlapce v otce.

Jsem moc zvědavá na průběh porodu, zda mi všechny tyto přípravy pomohou a jaké to celé bude.

No o tom jak to dopadlo zase příště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *