Rychlý styl života, rychlý nákup oblečení

Rychlý styl života, rychlý nákup oblečení

Začínat článek slovy „nemám ráda“ je dle mého dost nešťastný start. Každopádně téma, které jsem si pro teď vybrala, nebo spíš které si pro teď vybralo mě a uhnízdilo se mi v hlavě, to takto prostě vyžaduje.
Nemám ráda FastFashion.
To je mi věta, co? Vsadím se, že spousta z vás co toto čtou ani moc neví co to FastFashion je. A já TI něco řeknu, je to v pořádku. Je v pořádku nevědět. Od toho to přece píšu.

FastFashion, neboli rychlá móda je trend, který se rozmohl snad do celého světa a každý z nás, kdo o něm neví, ho ať chce, nebo nechce, přiživuje. Jedná se o rychlovýrobu s co nejlevnější silou, s co nejlevnějšího materiálu a hlavně s co nejrychlejší možnou dodávkou. Proto se výroba často přesouvá na místa jako je Indie, Bangladéš apod.. Jsou zde zaměstnávány děti, ale i dospělí, kteří často pracují za méně, než je minimální mzda. V mnoha případech práce probíhá v dosti otřesných a špinavých podmínkách bez jakýkoliv kontrol.

FastFashion je po ropném průmyslu druhým na světě ve znečišťování životního prostředí. To je psáno všude na internetu, fakt je ovšem takový, že tento údaj není vědecky podložený, takže to může klidně být ještě větší prů*er, než si myslím právě teď, když toto píšu.

Uvedu TI jeden příklad na pochopení: Na jedno bavlněné triko (JEDNO) se použije 2700 litrů vody.
Docela husté co? Když si vezmeme, že průměrně má člověk na den 2 – 2,5 litru vody. Na jedno bavlněné triko se znečistí a využije voda na 1080 dní průměrného člověka.

A teď pár faktů a porovnání:

× Při výrobě džínů se vyprodukuje cca 33,4kg CO2. Což je množství jako by jste ujeli 110km v autě.
× Ročně se vyrobí 100 miliard oděvů a z toho 2/3 skončí na skládce, nebo ve spalovně ještě ten samý rok.
× Kdyby Američané nakupovali oblečení jen v sekáči, mezi sebou atd.. ušetřili by 49 biliónů litrů vody. Toto množství vody by na dobu 14 let stačilo obyvatelům celé Kalifornie (39,56 milionů obyvatel k r.2018).
× Nakupujeme čím dál více, mezi lety 1992 – 2002 se zkrátil životní cyklus oděvů o 50%.
× 40% věcí, které máme v šatníku nosíme jen občas, nebo vůbec.
× Za rok 2016 nakoupili Češi 34 miliónů párů bot.

Dobře to už by asi na pochopení stačilo, takto bych vážně mohla pokračovat dál a dál a klidně nikdy tento článek neukončit. Rychlá móda je kolotoč, začarovaný kruh. TY ale z něj můžeš vystoupit. Je to jednoduché. Vážně.  

Pár pravidel na start:

× Nekupuj laciné hadry ve slevách. Nebo ve FastFashion obchodech.
× Kupuj pouze to co opravdu budeš nosit, to co potřebuješ.
× Oblečení, které už jsi dostatečně vynosil zkus poslat dál. Někomu darovat, lacino prodat, udělat z něj něco užitečného. Pytlík na ovoce, na bylinky, kdyby jen pitomý hadr. (No a teď pokud je ze 100% bavlny, tak se hodí na roušky)
× Sám nakupuj věci z druhé ruky. Na netu, na hrabačkách, na hadrárnách, sekáčích.
Ne, opravdu nebudeš za socku co nemá na nové oblečení. Budeš za osobu, která si váží jediné planety, kterou máme. Nebudeš lhostejná osoba, ale osoba která se zajímá.
× Podporuj poctivé švadleny, osoby které šijí z nakoupených látek a vytvoří střih přímo pro tebe.

Teď i TY víš pár (mých) pravidel podle kterých je opravdu jednoduché se řídit. V dalším článku sepíšu kam ráda chodím, co je co a třeba přidám i nějaké ty úlovky. Tady by to už bylo moc dlouhé a tak nějak bych celkově vybočila z poselství sdělit informace o FastFashion.

Já mám přírodu ráda a co ostatní lidé?

No a co ty? Když jsi to dočetl až sem? Jak nakupuješ? Změníš svůj styl nakupování, nebo ti je tohle téma jedno a jde to úplně mimo tebe?

Napiš mi koment, na každém názoru záleží. FastFashion

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *